روش های ترمیم دندان

انواع خدمات ترمیم دندان در کرج به چه صورت انجام میشود؟

ترمیم دندان اصطلاحی است که در دندانپزشکی برای اصلاح شکستگی و ترمیم دندان های شکسته مورد استفاده قرار میگیرد. خدمات ترمیمی دندانپزشکی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام میشود. ترمیم های مستقیم شامل تعمیرات داخلی دندان میشوند. در حالیکه ترمیم های غیر مستقیم در قالب های جداگانه در خارج از دندان ساخته میشود.

روش های ترمیم دندان

ترمیم دندان به روش مستقیم شامل این موارد است:

  • ترمیم دندان با آمالگام نقره: آمالگام نقره ترکیبی از 50 درصد نقره و 50 درصد جیوه، قلع، روی و مس میباشد. اشکالی که میتوان به این روش وارد کرد این است که شاید از لحاظ زیبایی خیلی تمیز نباشد و همچنین دچار انبساط و انقباض شود. از مزایای این روش هزینه کم، و استحکام استثنایی آن است.
  • ترمیم دندان با پرکننده گلاس آینومر: این ماده سخت و کرم رنگ از مخلوط کردن پودر گلاس سیلیکات و اسید پلی اکریلیک به دست می آید. این پرکننده ها تا حدی ضعیف هستند و به همین دلیل قیمت نسبتا متوسطی هم دارند. از این پرکننده عمدتا برای دندان های کودکان استفاده میشود.
  • ترمیم دندان با پرکننده های کامپوزیتی: پرکننده های کامپوزیتی از جنس رزین های مصنوعی جذاب هستند و با رنگ دندان شما سازگاری دارند. با اینکه هزینه آنها نسبت به آمالگام نقره بیشتر است دارای دوام کمتری هستند. این پرکننده ها هر 5 سال یکبار نیاز به تجدید دارند.

همچنین نمونه هایی از ترمیم دندان به روش غیر مستقیم شامل موارد زیر است:

  • ونیر: روکش های ونیر بیشتر برای سفید کردن و زیبایی ظاهر دندان به کار میروند. ونیر ها لایه های نازکی هستند. این لایه های نازک روی سطح بیرونی دندان قرار میگیرند. ونیرها به دلیل نازکی و همچنین استفاده از چسب های مخصوص و قوی ظاهری طبیعی به دندان ها میدهند.
  • بریج: بریج ها در واقع به عنوان نگهدارنده عمل میکنند. در واقع پروتزهای مصنوعی دندان هستند که به دندان خود فرد چسبانده میشوند. معمولا خود بیمار نمیتواند بریج ها را دربیاورد.
  • ایمپلنت: در روش ایمپلنت که بیشتر به عنوان کاشت دندان شناخته میشود پایه ای پیچ مانند به جای ریشه دندان از دست رفته قرار میگیرد. دندانپزشک این پایه را درون استخوان فک جاسازی میکند. و سپس با روکش مناسب جای خالی دندان را پر میکند.

پانوشت: ترمیم دندان، روش های ترمیم دندان، ونیر دندان، ایمپلنت دندان، انواع روش های ترمیم دندان در کلینیک دندانپزشکی نگین

روش های ترمیم دندان در ویکیپدیا

 

 

چه امتیازی می دهید؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *